Nyaralószigetek – a csendes változat

Ha nyár, akkor tenger, és ha tenger, akkor sziget! Ilyen egyszerű, és mégis milyen nehéz a választás! Legyen szép tengerpartja, vagy ezen kívül „tudjon mást is” az a sziget? Hány óra a maximum, amennyit valaki hajlandó utazni a célállomásig? A nyugalom, vagy a szórakozás az első? All-inclusive hotel, vagy pálmaleveles kunyhó felelne meg jobban szálláshelynek? A helyi koszt az izgalmasabb, vagy azért legyen elérhető közelben európai étterem vagy menü? Ezúttal mutatunk öt, kevéssé ismert, elbújásra és kikapcsolódásra alkalmas nyaralószigetet, legközelebb pedig majd ennek az ellenkezőjéről írunk!

 

1. Koh Kradan – Thaiföld

Nem minden thaiföldi sziget szól a full-moon (telihold) techno-partikról és az ott kimaxolt őrületről – szerencsére, tegyük hozzá. Thaiföldön, ahol a legtöbben a theravada buddhizmus szerint élnek, a lakosok többnyire szelíden és tisztelettel bánnak egymással és a turistával is; a düh és harag kimutatása nem vet jó fényt az emberre. Akik vendégekkel dolgoznak, többnyire halkan és szorgalmasan teszik a dolgukat, és ez a látogatónak is segít lenyugodni, befelé fordulni, és más perspektívából szemlélni a dolgokat.

Koh Kradan pici szigete (tényleg pici, 3 óra alatt körbe lehet kajakozni) Koh Lantától délre található, és a thaiföldi tengerpartokról jól ismert longtail boat-tal, azaz az egyik végén motorral felszerelt, de kézi erővel is irányítható hosszú csónakkal érhető el. Koh Kradan-on nincsenek boltok, nincsenek utak, nincs falu és nincs ATM. És hogy mi az, ami van? Valójában a sziget egyik fele nemzeti park, a másik pedig üdülőövezet, néhány olyan kisebb hotellel, mint például a Reef Resort Krada.

Fehér homok és türkizkék tengerből kiemelkedő homokkő sziklák a horizonton, színes halak a zátonyok között!

 

2. Antipaxos (Antipaxi) – Görögország

Görögországnak 6000 szigete van, és ezek közül csak 227 lakott. Tehát aki „titkos”, kevesek által látogatott helyet keres erre fele, bizonyára fog találni. A jón tengerben található testvérszigetek – Paxos és Antipaxos – közül az északabbra fekvő a maga 5 négyzetkilométernyi területével azért jó választás, mert gyönyörű (két legismertebb strandját – Vrika és Vroutoumi – a Karib-szigetek öbleihez szokták hasonlítani), és mert alig van állandó lakosa. Alig nyolcvan-százan lakják, és ők sem falvakban, hanem a szigeten elszórva élnek, emiatt aztán a szállások száma is limitált. A sziget belsejét szőlőültetvények és olajfaligetek borítják.

 

3. Panasesa – Pápua Új-Guinea

Igen, nagyon messze van, de olyan a tengeri élővilága, mint amilyen a Nagy-korallzátonyé volt fénykorában – csak még jobb. Legalábbis ezt mesélik  a 21 darab magántulajdonban lévő, nagyrészt lakatlan és érintetlen korallszigetből álló Konfliktus Szigetekről. Panasesa a 21 sziget legnagyobbika, azaz a fősziget. Sydney Port Moresbay kikötőjéből indulnak ide privát hajók (kb. 4 órás az út), illetve Pápua Új-Guinea Milne Bay provinciájának fővárosából, Alotau-ból. Panasesa tehát a Korall-tengerben fekszik (évi átlaghőmérséklet 26-28 Celsius fok), ahol egyedülálló a biodiverzitás. Ebben a csodás természeti környezetben található a Club House hat tengerre néző luxusbungalója (minimum tartózkodás 7 nap). Búvár-horgász- és kulináris paradicsomi élvezetek várják azokat, akik idáig utaznak.

 

4. Shikinejima – Japán

A trópusi Shikinejima a Tokióhoz relatív közel eső „titkos szigetek” közül a legkisebb, aminek az eléréséért azért meg kell küzdeni kicsit, de cserébe hátrahagyhatja az ember a japán főváros felpörgött hangulatát, és éjszakánként fényszennyezés nélkül nézegetheti a csillagokat. Reptér – mondanunk se kell – nincs a szigeten, de aki élvezi a hosszabb kompozást, este felszállhat rá Tokióban a Takeshiba Terminálon és a 160 kilométernyi út megtétele után reggelre érkezik meg a 4 négyzetkilométeres vulkanikus szigetre. (Alternatíva lehet a gyorshajó is, azzal csak 3 óra az út.) A szigeten engedélyezett a vadkemping, de található néhány kisebb vendégház is (pl ez). Szabadon látogathatók a strandok, bérelhetők biciklik, léteznek búvárkodásra alkalmas partszakaszok (a snuba diving-nak nevezett, a merülős és a pipás búvárkodás közti műfaj dívik erre), és ami igazán különleges: található itt néhány „onsen”, azaz olyan ingyenes szabadtéri fürdő, ami melegforrásokra épült. Az itt található onsen-ekben kötelező a fürdőruha-viselet, nem úgy, mint Japán sok más ilyen intézményében. Nézzen szét a sziget japán nyelvű oldalán!

 

5. Mirihi-szigetek – Maldív-szigetek

Az Indiai óceánban fekvő Mirihi a legkisebb Maldív sziget (350 km hosszú, 50 m széles), és azt mondják, hogy bár méretben elmarad a többi szigettől, szépségben és a szállások által nyújtott luxust illetően viszont egyáltalán nem. Egy alapos ráncfelvarrást követően, 2014-től fogad újra vendégeket. Jelszavuk a modern és tradicionális elemek keverése. A szigeten bérelhető villák száma limitált (negyven körüli); ezen kívül számos étterem, spa, edzőterem és búvárállomás szolgálja az aktív pihenést. További attrakciót jelentenek azok a speciális kishajós utak, amelyek során egész évben lehet cápákat megfigyelni, és az éjszakai hajózás a fedélzeten való sütögetéssel is igen népszerű.

 

 

 



vissza a tetejére

Utazások

VIRÁGFESZTIVÁL CHIANG MAIBAN

2019.01.31.
65 EUR-tól/fő
Thaiföld