Hogy kinek jut eszébe egy működő vulkán kráterében lakni? Úgy 170 embernek, és az őseiknek. Japánban. Végül is az Aogasima nevű szigetet alkotó vulkán mindössze 230 éve tört ki, s bár a Japán Meteorológiai Szolgálat hivatalos nyilvántartása szerint a vulkán működőnek tekinthető, a lakosok ennyi kockázatot vállalnak.
Pedig 1785-júniusában a pokol nyílt meg a 327 lakos alatt. Gázok, füstök, repülő kövek törtek föl a sziget belsejéből, s mindenkinek menekülnie kellett. A fele lakosság odaveszett így is. Csoda, hogy volt, aki megmenekült.
A Tokiótól közel 360 km-re fekvő pici, 8,75 km² területű sziget még a japánok körében sem túl ismert, szemben a tőle nem olyan messze fekvő Hacsidzsodzsimától. A vulkán külső kráterében lévő fekvő falu Japán legkisebb falva.
Ha nem tudnánk, hogy a település milyen szélsőséges körülmények között alakult ki, akkor a képek alapján fel sem tűnne, hogy itt elvileg állandó veszélyben élnek, s ráadásul nem is olyan egyszerű viszonyok között. Vannak utak, van elektromos áram, vannak bárok, sőt, egy saját alkohol lepárló üzemük is van az falubelieknek, ahol a speciális, édesburgonyából készült szocsut gyártják, de boltok, kis hotel és autójavító is megfér a néhány négyzetkilométeren a kráterek között.
Az ott lakók főleg halásznak, de ha kedvük támad, akkor túrázni tudnak ( a legmagasabb pont mindössze 423 méter), esetleg a tengerben úszni (amit leginkább a kikötőnél tudnak megközelíteni), és főleg autóval járnak, mivel biciklivel embert próbáló az eső, a szél és a domborzat miatt átugrani a haverokhoz.
Termál forrásaik és a vulkánból nyert geotermikus energia az itteniek egyik természeti kincse, sőt, természetes szaunáik is vannak, ahol már odakészített edények várják a látogatókat, hogy akár tojást, vagy más ételt süssenek a forróságban.
A szigetet csak Hacsidzsodzsimáról lehet megközelíteni helikopterrel, vagy hajóval. A hajó a reptértől úgy 7-8 percre fekvő kikötőből indul Hacsidzsodzsimán, naponta egyszer, de nem minden nap. A helikopter 20 perc alatt ér át a vulkán szigetre, és 9 utast szállít napi kétszer.
További információk arról, hogyan lehet a szigetre jutni: itt.
Forrás:Smithsonian.com