VAYA Travel

Mediterrán piknik – Franciaország

Delicious picnic spread with fresh fruit, bread, spicy sausage and cheese spread out on a red and white checkered cloth in a lush spring park

 

Egy park, egy pléd, valamennyi hideg étel és ital, ami befér a hátizsákba, és kész egy kisebb ebéd vagy uzsonna.  Egy jó kis piknik egy külföldi utazás során nem csak az aktuális étkezést oldja meg. Annál sokkal többet adhat az utazás élményéhez. Kicsit lelassítunk, hogy több időnk legyen érzékelni a világot, amibe csöppentünk. Hat ránk a természet, talán könnyebben szóba elegyedünk a helyiekkel is, és ha jó ételeket szereztünk be, a specialitásokat is kipróbálhatjuk. Sorozatunkban sorra vesszük néhány piknikezésben jártas ország szokásait, amelyeket könnyű kipróbálni, ha éppen arra utazunk.

Ezúttal Franciaországban néztünk körül, hova érdemes leülni és mit érdemes megkóstolni. 

 

1. Párizs, Place des Vosge

Helyszín: történelmi levegőjű kis park

Elemózsia: vegyes elemózsiás kosár

 

Egy párizsi picque-nique helyszínét, valljuk be, nem könnyű kiválasztani. Túl nagy a választék. A parkok, ahol teljes napokat lehet tölteni, a Szajna-part, ahol számos ponton le lehet heveredni a fűbe, vagy csak egy pad, ahonnan káprázatos a kilátás a város bármely pontjára. Ha az utazó az ezen a listán található 10 legszebbnek tartott helyszín közül a trendi Le Marais negyedben található, pontosan négyzet alakú (140 x 140 méter) Place de Vosge-t választja, akkor egy olyan elegáns parkban teríti le a takaróját, ami felavatása óta (1612) az európai városi terek prototípusa lett. Eredeti neve Place Royale volt, joggal, hiszen XIII. Lajos és Ausztriai Anna eljegyzését megünneplendő tervezték és építették a város szívében. Köröskörül csodás tégla és homokkő épületek – történelmi és mágikus hely egy délutáni piknikre!

A franciák nem veszik félvállról a pikniket; remek sajtokból, különféle kenhető pástétomokból valamint könnyű borokból szinte végtelen számú variációt állítanak össze. Ha az utazó maga válogatja össze a falatokat, a felkészülés kezdődhet egy boulangerie-ben (pékség). Aki a fűszereset kedveli, keresse például a provance-i fougasse-t, ezt a rozmaringgal, olivabogyóval vagy szalonnadarabokkal ízesített laposkenyeret. Ha nem akarja a a Place des Vosges-ben elköltendő piknikhez a hozzávalókat messziről cipelni, nézzen be valamelyik közel eső boltba erről a listáról! Persze legjobb lenne crudités-eket, azaz az apróra vágott nyers zöldségeket (zellerszár, sárgarépa, spárgafejek…) is vinni, legyen mit mártogatni a beszerzendő szószokba. És ha már provance-i a kenyerünk, legyen a mártogatni való szószunk is az! Például a szardellából, fokhagymából és olivaolajból kikevert anchoiade-nak ki tudna ellenállni? De vihet salátákat is: a csípős vinagrette mártásban megfürdetett, gyufavékonyra reszelt répát, az ún. carottes rapées-t, de egy klasszikus zellergumós remoulade is korrekt, franciás választás.

 

 2. Chateau d’If – Marseilles közelében

Helyszín: várkastély

Elemózsia: jambon-beurre és/vagy panisses

 

Egy volt börtön talán kissé szokatlan hely piknikezni, de aki Marseilles Vieux-Port kikötőjéből  menetrendszerűen induló komppal (jegyek online is vehetők!) átkel erre a kis szigetre, biztos nem bánja meg. A kék tenger és a várkastély hófehér falainak látványa a másfél kilométeres út alatt minden évszakban csodás élmény. Dumas regényének, a Monte Cristo grófjának főhősét, Edmond Dantest is ide börtönözték be. Az erődítményen kívül nincs is más a háromhektáros kis szigeten, vigyünk hát elemózsiát!

Ha valaki készen vett szendvicsekkel indul neki az útnak, akkor ajánljuk a szinte bárhol kapható remek jambon-beurre-t (szó szerint sonka-vajat); azaz a félbevágott, megvajazott és sonkával töltött ropogós bagettet, ami annyira francia, hogy a Vice magazin gasztronómiai melléklete egy hosszú cikket is szentelt neki. Alternatívaként a Marseilles számos pontján (pl. az impresszionista és posztipresszionista művészek által egykor igen kedvelt faluban – ma külvárosban – l’Estaque-ben) kapható panisses-t ajánljuk. Ez az egyszerű hozzávalókból álló (csicseriborsóliszt, víz, só és a sütéshez olivaolaj), a szegények ételeként induló addiktív falat komoly finger-food karriert futott be. Próbálja ki Ön is!

 

3. Bouzigues – a spanyol határnál

Helyszín: homokos vízpart

Elemózsia: osztriga tabasco szósszal

Ki mondta, hogy egy piknik nem lehet egyenesen fejedelmi? Vagy, hogy nem állhat tengeri herkentyűkből? Bizony állhat, különösen, ha az utazó az ország legfinomabb osztrigáiról és kagylóiról híres Bouzigues-be látogat. Ez a település a Pireneusok lábánál, Séte és Balaruc között, a spanyol határ közelében található, egy több részes lagúna-sor legnagyobb tagja (21 km hosszú, 8 km széles), az Étang de Thau mentén. A lagúna vizének sótartalma elég magas, mégis ezt tartják Franciaország legnagyobb édesvízi tavának. A piknik előtt vagy után érdemes egyet sétálni a kikötőben, és a 15. századi templom és megér egy látogatást. A tengeri herkentyűk tenyésztésének mikéntjéről a kikötő végén található helyi múzeum anyaga (le Musée de l’Etang de Thau) ad betekintést. A gyerekek az akváriumok halainak látványát biztosan nagyon fogják élvezni.