VAYA Travel

Őserdő medvével és farkassal – Sutjeska Nemzeti Park, Bosznia-Hercegovina

Képzeljenek el egy karácsonyfát, csak úgy vagy negyvenszer olyan magasat, mint amit a nappaliban szoktak tartani. Na, egy ilyen – egész pontosan 63 méter magasba nyúlva – áll a bosznia-hercegovinai Sutjeska Nemzeti Parkban. Annak is a legősibb erdejében, a Perućica-erdőben, amely Európa egyik utolsó elsődleges erdeje. És ez még nem minden. A nemzeti park sok lenyűgöző látványt tartogat annak, aki akár Szarajevóban, akár Fočaban befizet egy túrára, vagy a helyszínen fogad túravezetőt, hogy végigjárhassa a Balkán egyik természeti paradicsomát. Vezető nélkül ugyanis nem lehet a parkban kószálni. Aki nem ehhez szokott, hanem a magányos bóklászásokhoz, még annak is megéri ez a kis kompromisszum.

Ebből a videóból például kiderül, hogy miért.

A 17500 hektáron fekvő park az első nemzeti park az országban, 1967-óta kezelik védettként a területet. Sajnos még vannak részei, melyek komolyabb védelemre szorulnak, ahol még folyik illegális fakitermelés, vagy vadászat, de európai programok és a világbank segítségével egyre több területet igyekeznek megőrizni. A park a montenegrói határig húzódik, Szarajevótól 100 km-re, Dubrovniktól 140 km-re fekszik. Sokaknak történelmi zarándokhely is: a sutjeskai csata alatt II. világháborúban Tito partizánjai visszaverték itt a náluk jobban felszerelt német csapatokat.

Fotó: Adnan Bubalo, a balkanvibe.com engedélyével

Sutjeska egy kis település, de minden van, ami az utazónak kell: kisbolt, étterem, hotel, posta, rendőrség… A nemzeti parkban magasorik Bosznia-Hercegovina legmagasabb csúcsa, a 2386 méteres Maglić. Alatta pedig a mintegy 20 000 éves erdő, amelyben nem csak a fenyők különlegesek és egyediek, hanem az állatvilág is. A sűrű, buján zöld Perućica erdőben könnyen lelhetünk olyan fára, melynek törzséhez medve dörzsölte a hátát, vagy medvekarmok kaparták, s a szerencsések farkasokat is láthatnak, vagy hallhatnak. De élnek a park nagyobb területén még szarvasok, zergék, vaddisznók, rókák, vadmacskák, és vagy 300 madárfaj. Ők a parkban húzódó Zelengora hegységben, és az abban kialakult hegyi tavaknál telepedtek le. A szirti sastól a vándorsólymon át a fajdig sok madárfaj választotta otthonául ezt a vidéket.

Fotó: Adnan Bubalo, a balkanvibe.com engedélyével

A park egyik leglátványosabb pontja a Perućica erdő által gazdagon benőtt óriási sziklákról lehulló Skakavac-vízesés. A 70 méter magas, keskeny sugárban zuhanó víz a buja erdővel egy picit talán a venezuelai Angel-vízesésre is emlékeztet.

A fontos információk a Mladost Hotel melletti turista információs központban elérhetők, jó térképpel. Hegyi biciklik bérelhetők, az ösvények jelölve vannak.

Forrás: balkanvibe.com