Úton lenni – az amerikai utakon

Azt mondják, az utazásban úton lenni jó és fontos, nem megérkezni. És ez így is van. Csak egy fárasztó repülőútnál ezt nehezebben érzékeli az ember, mint azoknál, ahova azért megyünk, hogy  folyamatosan úton legyünk. Ilyenek a legendás, Amerikát keresztbe-kasul szelő végeláthatatlan országutak. Könyvek és filmek tömege szól erről a lelkiállapotról: a szinte felfoghatatlan szabadság érzés, kedvenc utazózenénkkel a lejátszóban, és amikor nincsenek magasztos sziklák a látótávolságban, csak a naplemente színei a hatalmas síkságon, annak is megvan a maga ereje és hatása. Egy lista következik a legendás amerikai utakról autósoknak, motorosoknak, stopposoknak, kamionosoknak.

Painted Desert, Arizona

Az amerikai dél-nyugat egyik igazi színfoltja a “festett sivatag” (fotó fent), amely lenyűgöző színeivel, ásványoktól csíkosra festett erodált formáival, és látványos, magasba törő vörös szikláival tökéletes látványt nyújt kocsiból nézve is. Valójában egy utolsó állomás még a Las Vegasból induló klasszikus utazásnak, amikor az ember a neon fényektől a természet legszebb fényjátékainak egyike felé, a Grand Canyon déli pereme felé tart a 15-ös úton. A két végpont között csak olyan látnivalók húzódnak meg, mint a felfoghatatlanul magas/mély Hoover-gát, a Colorado-folyóból duzzasztott monumentális Powell-tó, a vadregényes Zion Nemzeti Park, a lenyűgöző hullámos szikláiról híres Antelope kanyon, a Navajo indiánok földje, és végül a Painted Desert.

Akár egy hetet is érdemes hagyni erre az útra, hiszen bármelyik ponton napokat el lehet tölteni. Érdemes Springdale-ből csillagtúrákkal kezdeni (Utah). Csónakázás a Powell-tavon, fotótúra az Antepole kanyonban, túrázás a Zionban.

Az arizonai Flagstaffban érdemes kicsit körülnézni, ha jót akar valaki enni: itt a vegántól a gluténmentes ételekig a klasszikus mexikóin keresztül minden előfordul.

Szállás:  Desert Pearl Inn és Cliffrose Lodge & Gardens Springdale-ben, Amangiri és El Tovar a Grand Canyon déli pereménél.

201103-w-roads-florida-keys

Miamitól Key Westig – Overseas Highway

Ez az óceán mellett, és az óceánon át vezető autóút közel 182 km hosszan viszi az autóst Floridában Miamitól a leginkább Hemingway otthonáról ismertté vált Key West nevű szigetre, miközben Florida többi trópusi szigetén is átmegy. Úgy négy órán át korallzátonyok között lehet szinte szó szerint a vízen autózni, így érdemes sok időt hagyni rá, sok helyen megállni és gyönyörködni. Vagy akár kajakozni, fürödni.

Az egyik megállónak tökéletes lehet a Conch Reefhez vezető Tavernier. Ennél a korallzátonynál különösen gazdag tengeri világot lehet búvárkodással, vagy snorkelling közben szemlélni. A Conch Republic Divers klub napi kétszer visz búvártúrákat.

Ha már a Keys-en jár valaki, akkor a key lime pie-t érdemes megkóstolni, ez egy jellegzetes helyi sütemény, amely lime sziruppal készül. Erre az egyik remek helyszín: Kermit’s Key West Key Lime Shoppe

Ami a szállást illeti: A The Inn at Key West a sziget csöndesebb részén található, távol a tömegektől medencével, bárral.

idea_ss_pch-roadtrip_001_596x334

Pacific Coast Highway: San Franciscotól Los Angelesig

Az egyik leglátványosabb, és talán legnépszerűbb autózós útvonal a két kaliforniai nagyvárost összekötő, s az óceánba mélyedő sziklák fölött kacskaringózó országút. Érdemes megállni a fotogén, és a világ egyik legmagasabb betonhídjánál, a Bixby hídnál. Innen nem messze a Pfeiffer Beach-nél a Point Sur State Parkban csodálatos fehérhomokos tengerpartnál lehet nagyot fürödni.

A San Francisco-i Boudin pékségben pedig jó ötlet bevásárolni a helyi specialitásokból.

 



vissza a tetejére

Utazások