Időben szólunk: ebben az évben van még négy olyan hónap, amikor egy izlandi utazásból a legtöbbet lehet kihozni. Hogy ez hogy jött ki? Június az a hónap, amikor 24 órán át van világos, július és augusztus a két legmelegebb hónap, szeptembertől október közepéig pedig még nincs hó a szigetország belsejébe vezető legszebb ösvényeken, de már nincsenek turistatömegek – és bár a téli időszakot tartják az északi fény szempontjából a legerősebb évszaknak, már ekkor is van esély arra, hogy látunk színes fényjelenségeket az égen.
Mindenesetre, az év bármely hónapját is választjuk, mind a négy évszakra alkalmas ruhatárat kell vinni, mert az időjárás Izlandon híresen változékony. Erre utal az ismert helyi mondás is: „Ha nem tetszik az idő, várj öt percet!”. És akkor még nem említettük a szél-faktort, ami bármely napfényes délelőttöt vagy délutánt jeges hideggé tud változtatni pár perc alatt, majd hirtelen minden visszaállhat az eredeti állapotba, akár kéttucatszor is egy nap.
Ezúttal a „kötelező” izlandi turistaút néhány állomását mutatjuk be. A Golden Circle, azaz Aranykörút káprázatos természeti látványosságokat köt össze, és ezért nyilván kihagyhatatlan. Nézzünk is meg pár „vizes” példát, amit ezen az igazán exkluzív körúton láthatunk!
A Kihagyhatatlan: Geysir geotermikus mező
Hogy hol vagyunk? Izland déli, alacsonyabb területének északi szélén, 105-120 méterrel a tengerszint felett. Ezen a három négyzetkilométeren több forró vizű tó, fortyogó és füstölgő hasadék, illetve meleg vizű patak is található. A talajt a 80-100 Celsius fokos víz ásványtartalma színesre festi, miközben az üregekből bugyborékoló hangok és gőzfelhők formájában a víz felszínre jön. És hát persze itt vannak a gejzírek is, köztük az egykor legmagasabbra szökő Geysir nevű (2000-ben, egy földrengést követően két napig 122 métert is elért!). Jól sejtik, Geysir izlandi neve idővel köznévvé vált, róla nevezték el a jelenséget, azaz a forró vizű, szökőkútszerűen a levegőbe spriccelő vízoszlopokat. Bár Geysir maga az utóbbi években sajnos nem mutat sok aktivitást, a közelben lévő Strokkur annál inkább, mert úgy 5-6 percenként kitör, és ekkor a vízsugara 30 méteres magasságot is elérheti! Meg lehet látogatni még a Blesi, Fata, Konungshver, Seidir, Litli-Geysir Smidur és a Sodi névre hallgató gejzíreket is, onnan vesszük őket észre, hogy emberek állják körül a helyet, csőre töltött fényképezőgépekkel.
A Testi-Lelki Élvezet: Kék Lagúna
Talán azért, mert minden idelátogató turista bakancslistáján szerepel, a Kék Lagúnát sokan Izland Disney Land-jének is nevezik, de ez ne tántorítsa el az utazót, ez Izland talán legnagyobb attrakciója. A lagúna valójában egy közelben lévő geotermikus erőmű amőba-szerű vízkifolyása. Azt a tejes kék színt (ami a szilícium-dioxidnak, az algáknak és különféle ásványi anyagoknak köszönhető) nem felejti el, aki egyszer is látta. Ráadásul mivel közel van Reykjavík-hoz, pontosabban a reptérhez, nem is kell annyira megküzdeni az odajutásért, mint sok más izlandi természeti csoda esetében. Egy viking sör vagy egy masszázs a fürdőzés után – és garantált a felejthetetlen élmény!
A Misztikus: Myvatn-tó
Ez a sekély tavakból álló rendszer Izland aktív vulkanikus működést produkáló északi részén található, a Krafla névre hallgató vulkán közelében. A tavat mocsaras, gazdag élővilágú terület (vízimadarak! Sok- sok kacsa!) veszi körül. A vad szépségű terület komoly vizuális élmény, ne hagyjuk az ott élő kis legyeket, hogy elrontsák, vigyünk bőrre felvihető rovarriasztót, így nem fognak zavarni, amikor a lávakúpok között sétálunk!