Létezik három helyszín a világon, ahol szó szerint a tenger játszik orgonán. A hullámok, mint az ujjak benyúlnak a kőhangszerekbe és megszólaltatják az ember által tervezett és épített orgonasípokat, hogy aztán megállás nélkül (ahogy a tenger szokta) zenéljenek nekünk.
Mindegyik más hangon szólal meg és folyamatosan mást játszik. Sokan meditálni, vagy csak egyszerűen kikapcsolódni és a természettel eggyé válni járnak a tengeri orgonákhoz.
Az egyik nincs is messze: az alig több mint 600 km-re lévő Zadarban építették a Morske orgulje nevű tengeri orgonát 2005-ben. A márványból készült tengerparti sávra Nikola Bašić horvát építész tervezte a látványnak is szép természetes hangszert. A sípokat a tengerbe vezető lépcsőkbe építették az amúgy 70 méter hosszú “hangszeren” belül. Minden lépcsőfokban öt, kőből faragott síp kapott helyet, s mindegyik más hangon szólal meg a hullám és az általa nyomott levegő hatására.
A helyiek és turisták örömére Bašić nem csak a hanggal kísérletezett. Az orgona mellé a “Napüdvözlet”, angolul Sun Salutation nevű installációját is megépítették, ami nem más, mint egy 22 méter átmérőjű, 300 darab, többrétegű üvegből összerakott csoda, amely nappal összegyűjti a napfényt, sötétedés után pedig a napenergiát felhasználva látványos fényjátékot produkál. Ráadásul ezzel az energiával világítják meg az egész zadari mólót.
De vissza a hangokhoz.
Egy kicsit távolabb, San Francisco tengerpartjánál is zenél nek a Csendes-óceán hullámai az úgynevezett hullám orgonán (Wave Organ). A Golden Gate Yacht Club melletti kőorgonát az egyik lebontott San Francisco-i temető köveiből rakták össze. Tervezője Peter Richards nem is akármilyen helyre álmodta meg a szobrász George Gonzales által megformált hangszert: a lépcsőzetesen megoldott felületen elhelyezkedve elképesztő panoráma nyílik az Egyesült Államok egyik legszebb városára.
Hangja az ár-apály-tól is függ, de másként szól, mint európai testvére. Mélyebb, és perkusszívabb. Kikapcsolódásra azonban ez a konert is tökéletes.
Angliában egy merőben más kinézetű, ám ugyancsak a hullámok mozgására és erejére épülő úgynevezett “Dagály-orgonát” (Tide Organ) húztak fel Blackpool-ban. Az egyébként hatalmas, régimódi vidámparkjáról ismert tengerparti településen egy 15 méteres oszlop magasodik a város új kikötőjében a többi szobor mellett. A látványnak is izgalmas “hangszert” a “tenger zenei kifejeződésének” titulálják, s noha itt csak 8 sípot építettek, a dagály itt is eljátssza a maga szimfóniáit. A torony betonból és különféle fémekből áll, és alapvetően az emelkedő víz által mozgatott levegő szólaltatja meg a sípokat. Leginkább 2-3 órával a dagály előtt, vagy után érdemes “koncertre menni”, de az is előfordul, hogy az orgona pár napig pihen, amíg a tenger is csendes. Az itt felcsendülő műveket pedig leginkább B-dúrban komponálja a természet.