Öt kontinens sípályái

Ha már unalmasak az olasz és az osztrák sípályák, és a síelésen kívül egy hosszabb utazás is belefér, akkor sok olyan pálya akad öt kontinensen, amelyet már csak a kaland kedvéért érdemes kipróbálni.

Néhány meglepő és különleges példát sorolunk fel a Business Insider segítségével:

Európa

A kedvenc:

Síelés Európa legnagyobb működő vulkánján, az Etnán. Szicíliába nem bonyolult eljutni, Cataniáig elvisz a Wizz Air. A vulkán déli és északi oldalán fekszenek a nem túl nagy pályarendszerek, de itt nem is a méret a lényeg, hanem az élmény, ami állítólag olyan, mintha valahol a Holdon síelnénk, a magas növényzet hiánya miatt. Ráadásul síelés közben látni a Cataniai-öblöt, azaz a tengert vagy akár a kráterig is el lehet látni – nos máris nézem a repülőjáratot… A déli oldalon fekvő síterep weboldalán  webkamerán lehet követni a hóviszonyokat. Itt az is kiderül, hogy az Etna legutóbbi kitörésekor a pályákon nagy része megsemmisült, de újraépítették a lifteket és a letarolt pihenőket is, így várja a sportolókat a káprázatos helyszín. Itt egészen 2620 méterig lehet feljutni a felvonókkal. Az északi oldalon négy felvonó van piros és kék pályákkal, a weboldalon bővebben lehet a viszonyokról tájékozódni. Itt a 2340 méterre visz a legmagasabb sílift.

 

Síelés az Etnán, Szicília
Síelés az Etnán

 

Ázsia

Nagy a választék, most csak kettő érdekes példa:

Irán

A Dizin síterep  a világ egyik legmagasabban fekvő sípálya rendszere az Alborz hegységben – itt 3600 méterig visznek a liftek. Nem csoda, hogy az egyik legnépszerűbb is, hiszen már novembertől elkezdődik és egészen májusig tart a síszezon. Száraz klímája miatt kiváló porhó fedi a hegyet, így a snowboardosok is imádják. Közel van a fővároshoz, Teheránhoz, és a kezdőktől a profikig mindenkinek van megfelelő pálya.

DIzin, Irán
Dizin, Irán

 

Gulmarg, India

Végülis ott a Himalája…És a Himalájában síelni feltehetően életre szóló élmény. Pláne, ha ez a világ második legmagasabb síterepe (az első Kínában van), amely 3980 méterről indul lefelé. A hegyoldal azonban nem a kiépítettségéről híres. Sőt. A vidék kifejezetten ún. backcountry, azaz szabadon, nem kijelölt pályákon síelőkre vár. Túravezetők segítségével lehet nekivágni a hegynek. Egy jó túravezető 70-16 USD közötti áron visz magával 4 embert. Ezen az oldalon hasznos információk vannak, és segítenek abban, hogy az ember olyannal vágjon neki a hegynek, akivel vissza is tér…

A Kasmírban fekvő síterephez Srinagarba lehet legközelebb repülni.

Sítúrán Gulmargban, India
Sítúrán Gulmargban, India

 

Ausztrália

Perisher a déli félteke legnagyobb sí központja, 12 km hosszú pályarendszerrel, amely 4 falut köt össze. Canberráig kell repülnie annak, aki ki szeretné próbálni. A pályák 7 hegycsúcs között fekszenek, és 47 felvonó szállítja a síelőket. Sőt, Ausztrália leghosszabb, közlekedésre használt alagútja is itt van, benne pedig a skitube nevű, svájci mintára készített kisvasút viszi a síelőket. S bár a hegycsúcsok alig magasabbak 2000 méternél – a legmagasabb felvonó 2034 méterig visz fel – a látvábn csodás, s mindez a Kosciuszko Nemzeti Park területén.

Perisher, Ausztrália
Perisher, Ausztrália

 

Amerika

Nézzük, itt melyik a legmagasabb: a híres Breckenridge Coloradoban, az Egyesült Államokban. Olyannyira, hogy 2926 méterről indul és meg sem áll 3914 méterig. Ez már magassági betegség gyanús terep. 153 kilométernyi pályán lehet síelni és 23 felvonó működik a síközpontban. A porhó nagyon jó minőségű és kiváló a snowboardok alá. Maga a falu helyes, viktoriánus stílusban épült házakkal várja a vendégeket, akik a világ minden tájáról érkeznek. Legközelebb Denverbe, vagy a Vail/Eagle reptérre érdemes repülni, hacsak nem autóval szeli át épp valaki a közép-nyugatot.

Breckenridge, Colorado, USA
Breckenridge, Colorado, USA

 

És akkor a ráadás:

Antarktisz

Aki a fehér kontinensre menne síelni, az legyen fitt, kalandvágyó, jó síelő, és legyen valamennyi gleccsermászó tapasztalata. Ha nincs yacht vezetésben gyakorlata, nem baj, majd megtanulja közben, ha más nem, a horgony kivetését. Ezek és még más feltételek várják azokat, akik egy ilyen álomutazásra befizetnek. A Chimu Adventures http://www.chimuadventures.com/en-au/tour/ski-antarctica  például 2017-ben indítja az útjait, amelyen 5 fős csoportok jutnak el yachton az Antarktiszig, és ott soha nem síelt hegyoldalakon suhanhatnak lefelé kedvükre. A pingvin, fóka és bálnanézés pedig nyilván kötelező része a programnak.

Antarktisz
Antarktisz

 

 



vissza a tetejére

Utazások