Tó, tó, tiszta tó – a legizgalmasabb tavak (egy lista a sok közül)

Sokunknak alapvető szükséglete, hogy valamennyi időt víz mellett töltsünk. Legyen az tenger, tó, vagy folyó. Mindegyiknek megvan a maga sajátos hangulata, hatása. Most a tavakról írunk.

S hogy a Föld sok ezer tavából melyik lenne a legszebb? Eldönthetetlen kérdés; egyik az elhelyezkedése, másik a színe vagy a formája, harmadik az élővilága miatt emlékezetes. Hívhatjuk segítségül a statisztikát, megnézhetjük melyeket keresnek fel leggyakrabban az utazók, hol fotózkodnak a legtöbben, melyek állnak elöl az internetes keresőkben – a választás azonban mindig szubjektív marad. A mi egyik négyes (dobogós+1) listánk így néz ki:

 

1. Atitlán-tó, Guetamala

Maja falvakkal a partjain, hegyek által vetett árnyékokkal, mélykék színű vizével a guetamalai Atitlan kétségtelenül egyike a legszebb tavaknak. Ez a vulkánok ölelésében fekvő hatalmas tó elcsendesíti és befele fordulásra ösztönzi az utazót. Kivéve persze, ha San Pedro de la Laguna-ban (https://www.lonelyplanet.com/guatemala/the-highlands-lago-de-atitlan/san-pedro-la-laguna) száll meg, ahol a sok bárnak, kávézónak és étteremnek köszönhetően a meditatív hangulatot pezsgő élet váltja fel, tovább növelve az átélhető kontrasztot. A félsziget könyökében fekvő kisvárosból el lehet indulni térképpel a kézben (vagy kísérővel az oldalunkon) a tó felett magasodó San Pedro vulkán felé; de kajakot bérelve településről településre evezve is érdemes felfedezni a tavat. A kávé minőségére valószínűleg sehol nem lesz panasz, a kávészemeket a vulkán oldalán szüretelik és terítik szét száradásra.

 

2. Pichola-tó, India

Az indiai Rajastanban lévő Udaipur városát a tavak városának is nevezik, úgyhogy ha odavet a jó sors, nem lesz könnyű választani: a Sagar, a Rajsamand, a Pushkar, a Fateh Sagar vagy a Pichola tavat nézzük meg közelről? Az utóbbi mellett nem csak az szól, hogy a környéken ez a legnagyobb, hanem az is, hogy a különleges építészeti remekek és a víz elem sajátos ötvözetének látványa itt élvezhető talán a legmagasabb fokon. Ennek az édesvizű mesterséges tónak a létrejötte Egy Pichhu Banjara nevű gazdag kereskedő nevéhez fűződik (1362), és az azóta eltelt nem kevés évszázad alatt sok változáson ment keresztül – díszes paloták, királyi nyaralók és templomok nőttek ki a partján és esetenként a vizéből. A csónakázás kihagyhatatlan!

 

3. Pöttyös-tó, Kanada (Spotted Lake)

Igen, ezen a tavon pöttyök láthatók, vagyis a tó maga pöttyökből áll – ha nem látja saját szemével az ember, nehéz elképzelnie. Osoyoos-ban vagyunk, a kanadai British Columbiában, ahol a világ legnagyobb ásványianyag-koncentrátumú vize (többek között magnézium-szulfát, kálcium, szódium-szulfát, kis mértékben ezüst illetve titánium) sokféle színárnyalatban pompázó jelenséget hozott létre. Mondanunk sem kell, nem is egy bajra jó ez a furcsa ásványvíz, illetve a “pöttyök” fenekéről kinyerhető sár. Az, hogy melyik évszakban kell arrafelé menni, nem is kérdés: nyaranta a víz nagy része elpárolog, a tórendszer ásványtartalma pedig kikristályosodik. Ekkor az így kialakuló élő mintán elvileg száraz lábbal sétálhatunk, körbe lehet járni a színes foltokat. Elvileg – írjuk, a helyet ugyanis kerítéssel védik, az ideérkezők csak távolabbról, a sztrádáról szemlélhetik meg.  A “pöttyös tavak” tulajdonosai 2001 óta az Okanagan-völgy őslakos indiánjai, a klilu-k, számukra pedig a hely szentsége sérthetetlen.

 

4. Titicaca-tó

Tudta, hogy a Peru és Bolívia határán, az Andokban fekvő tó neve kecsua nyelven “szürke pumá”-t jelent? Hatalmas ez a puma; nagyobb, mint Puerto Rico szigete, és számos kisebb és nagyobb sziget található a vizén, némelyiken inka romokkal. 4000 méter magasan fekszik, vize pedig helyenként a 300 méteres mélységet is eléri, felületének nagysága 8300 négyzetkilométer. Ennél nagyobb csak a venezuelai Maracaibo-tó (13 000 km2), de azt a részben sós vize miatt inkább a tengerekhez sorolják. A helyi ajmara indiánok máig szentként tisztelik a helyet. A legendától övezett hely hosszú ideje felfedező-feltáró expedíciók kedvelt célpontja, és ez egy darabig még így lesz, mert a mély tó továbbra is őrzi az inkák titkát és (talán) kincseit.



vissza a tetejére

Utazások

LUXUSBAN AZ ANDOKON KERESZTÜL

Egyedi időpont
480 USD/fő-től
Peru