- 2018-12-12
- Posted by: Péter Bognár
- Szerző: Vörös Eszter
- Kategória: Toplisták
Legalábbis egy szűk merítés egy hatalmas listából. Olyan gyalogtúrák közül, amelyek néha tele vannak turistacsoportokkal, mégis annyira lenyűgözőek, hogy nem éri meg kihagyni őket. Íme néhány tipp a National Geographic Adventure szerzőjétől, Peter Potterfieldtől, aki hat kontinensen több mint 10 000 mérföldet gyalogolt, hogy aztán ennél jóval hosszabb listáját és tippjeit összerakja.
1. Grand Canyon túra, Arizona
– Egyik peremtől a másikig.
– Körtúra, 70 km, 4-6 napos
– Mikor érdemes: A legtöbben szeptemberben-októberben, vagy április-májusban teszik meg a túrát, így érdemes márciusban, vagy novemberben próbálkozni.
A Grand Canyonban bármilyen séta felejthetetlen élmény, de ebben a túrában szinte minden van. Mindkét peremről lehet ámulni a kilátáson, érinti a folyót, és hagy elég időt és lehetőséget arra, hogy egy földtörténeti utazást is tegyünk a különböző kőzetrétegeket szemlélve.
2. Everest alaptábor túra, Nepál
Luklából az Everest alaptáboráig.
Körtúra: 113 km, 16 nap
Mikor érdemes: A monszun előtt (március-április) virágoznak a rododendronok, utána (novemberben) viszont szárazabb az idő.
Kísérőkkel érdemes menni (serpákkal), ők cipekednek és főznek is – akárhogy is, az ilyen utak ezzel járnak. A túra során egyszerre tűnik föl a világ legmagasabb hegycsúcsai közül három: az Everest, a Lhotse és a Lhotse Sar) s még sok hatalmasság. A legszebb kilátás azt mondják, a Tengboche-ról nyílik. A serpák kultúrája, falvaik, mindennapi életük legalább annyira érdekes, és végül is a sok túrázó révén egy hatalmas multikulturális élmény is egy ilyen nepáli túra. A legfontosabb természetesen a megfelelő akklimatizáció, így odafelé 10 napig, visszafelé 3 napig tart az út.
3. Fitz Roy Túra, Patagonia, Argentína
El Chaltén – Laguna Torre – Poincenot Camp – Laguna Eléctrico
Körtúra: 58 km, 4 -7 nap
Mikor érdemes: Februártól márciusig, akkor nincs nagy tömeg és szép őszi idő is van.
A semmivel sem összetéveszthető Fitz Roy (helyi nevén Chaltén) gótikus katedrálishoz hasonló sziklái csak a szerencséseknek mutatják meg magukat. Legtöbbször felhőbe burkolóznak, ezért még csodásabb az a pillanat, amikor – ha csak egy időre is, de – kibújnak az őket füstként körülvevő felhők mögül. A csúcsokat a túra során háromféle szögből is lehet látni napfelkeltében (ha lehet látni), s mellettük ott magaslik még a Cerro Torre is a Marconi hágóval. A Fitz Roy hegynek, amely a Los Glaciares Nemzeti Parkban húzódik, három jelentős csúcsa van: a Poincenot, a St. Exupery és maga a Fitz Roy. A túra során a látvány páratlan. Gleccserek, vízesések, erdők, és persze sok felhő. El Chaltén, ahonnan az út indul, egy kis hegyi városka, ahol biztosan el lehet kapni egy hússütést valamelyik ranch-en. Már az odáig vezető út is lenyűgöző: Patagóniában a színek, a kontúrok, a távolságok felfoghatatlanok.
4. Bay of Fires Tüzek öble, Tasmania, Ausztrália
Stumpy’s Bay- től Bay of Fires Lodge-ig
Körtúra: 26 km, 4 nap
Mikor érdemes: Októbertől májusig tart az északnyugati part mentén húzódó tengerparti túra szezonja. Csak szervezett túrával lehetséges végigjárni.
A Mount William National Parktól (kezdőpont) a Bay of Fire Lodge-ig tartó ösvény szinte végig a hosszú, fehérhomokos és a Tasmán tenger által formált különös sziklaképződményekkel övezett tengerparton halad. Csak néha kerül a túrázó elé egy-egy gránittömb, vagy erdős rész, amely egy kicsit eltérít a tenger mellett haladó nyomoktól. A túrát négy nap alatt lehet teljesíteni, kizárólag szervezett vezetéssel.
Az első napon a Forester Beach-ig jut el a csapat, ahol egy állandó tábor található. A második nap már hosszabb, ám aznap már a Bay of Fire Lodge-ig vezet az út. A harmadik nap pihenés a lenyűgöző Tüzek öblében, s pihenés a szálláson egy üveg kellemes bor mellett.
A vidéken több mérgeskígyó faj is él, így körültekintéssel érdemes túrázni, bár nagyon ritka a kígyómarás.
5. Long Range Traverse, Új -Foundland, Kanada
Nyugati Brook-tó – Gros Morne Hegy
Körtúra: 37 km, 3 – 5 nap
Mikor érdemes: Júniustól szeptemberig lehet a környéket járni. Mivel azonban a Long Range-hegység a St. Lawrence öbölnél fekszik, így az egyik legcudarabb időjárás tud itt kialakulni a Földön. A túra ráadásul a tapasztaltabbaknak való, olyanoknak, akik jól tudnak hegyvidéken tájékozódni. Sokfelé nincs ösvény, és fjordokon és vízesésekkel szabdalt hatalmas gránitsziklákon át vezet a túra. A táj hol drámai, hol megnyugtatóan végtelen, gleccserek vájták ki valaha a hatalmas gránittömböket a nagy fennsíkon, ahol jávorszarvasok és rénszarvasok még sokfelé élnek. Térkép, GPS, iránytű alapvető tartozék a túrázás során. Valójában a parkba is csak úgy lehet belépni, hogy jeladót viszünk magunkkal, így ha baj van, nem kell az egész parkot felkutatni miattunk.
vissza a tetejére