- 2018-12-12
- Posted by: Péter Bognár
- Szerző: Bihari Ágnes
- Kategória: Toplisták
Egy park, egy pléd, valamennyi hideg étel és ital, ami befér a hátizsákba, és kész egy kisebb ebéd vagy uzsonna. Egy jó kis piknik egy külföldi utazás során nem csak az aktuális étkezést oldja meg. Annál sokkal többet adhat az utazás élményéhez. Kicsit lelassítunk, hogy több időnk legyen érzékelni a világot, amibe csöppentünk. Hat ránk a természet, talán könnyebben szóba elegyedünk a helyiekkel is, és ha jó ételeket szereztünk be, a specialitásokat is kipróbálhatjuk. Sorozatunkban sorra vesszük néhány piknikezésben jártas ország szokásait, amelyeket könnyű kipróbálni, ha éppen arra utazunk.
Ezúttal Libanonban néztünk körül, hova érdemes leülni és mit érdemes megkóstolni.
Dicsérték kozmopolita sármját, az arab világban kivételesen szabad és nyitott hangulatát; nevezték a Közel-Kelet Párizsának, illetve a világ egyik legjobb “buliváros”-ának. Aztán jött egy tizenöt évig tartó polgárháború (1975-1989), később egy 34 napos villámháború Izraellel (2006); napjainkban pedig a szíriai háború, ha nem is csap át a határon, de azért érezteti a hatását, főleg a két ország határterületén. Az ország azonban annyira vitális, hogy mindezek ellenére él, sőt, bizonyos helyeken egyenesen pezseg. Bejrútot, a “főnix-várost” a történelem folyamán kilencszer rombolták le és kilencszer épült újjá, és ma is bőven van mit kínálnia a látogatók számára. Libanon a mai napig a mediterrán régió szélén ülő, sokoldalú gyémántnak számít.
Egy libanoni utazáshoz a nyitottság mellett azonban jóval nagyobb szükség van bizonyos helyi viszonyok ismeretére, mint pl. egy európai úti cél esetében. Ha az utazó ki akarja küszöbölni a negatív élményeket, mindenképpen nézzen utána, hogy az utazás időpontjában az országon belül hova biztonságos ellátogatni, hova kevésbé, és melyek azok a területek, amelyek egyenesen ellenjavaltak. Elsősorban hivatalos forrásból tájékozódjon, de egy bevállalósabb, saját élményeiről író utazó aktualizált blogja is hasznos lehet. Ilyen országok esetében a turisták számára szerkesztett forrásokban vörössel, naranccsal és zölddel szokták jelölni a kockázat szempontjából értékelt területeket. Mi most kizárólag zölddel jelölt részeken javaslunk helyeket, hiszen amúgy is piknikre alkalmas zöldet keresünk. Ennyi figyelmeztetés után még egy dolgot előzetesen: a libanoni konyha a régióban a legjobbnak számít, ezt ne felejtse el!
1. Bejrút, Sanayeh Garden/Sioufi Garden
Helyszín: park (vagy inkább egy pékség? )
Elemózsia: beoreg (hagymával és sajttal töltött táska)
Bejrút turista szempontból (egy-két déli kerületét leszámítva) a legbiztonságosabb terület az országban. A korábbi békétlenségek nyomait sajnos gyakran úgy tüntették el, hogy az adott városrész hangulata a hirtelen felhúzott vasbeton alapú modern épületek miatt átalakult-megváltozott, de azért még így is jócskán maradtak girbegurba utcák, boltok, kávézók, éttermek, főleg az óvárosias Gemmayzeh kerületben.
Ami a zöld területet illeti, azzal viszont elég gyengén áll a város. A bejrúti nyilvános zöld parkok száma nem kevés, azonban sok kívánnivalót hagynak maguk után méretben, gondozottságban és a kényelmet szolgáló eszközök tekintetében is. Vannak erőfeszítések arra nézve, hogy a helyzet javuljon. A Sanayeh Park egyike a kevés számú renovált és ápolt zöld területeknek, bár pont ezért sokszor meglehetősen zsúfolt. Egy rövid piknikre gondolva alternatíva lehet még a komoly potenciálokkal rendelkező Sioufi Garden. Ez a park jó helyen van (a President Émile Lahoud Avenue és a Beirut folyó közelében, csodás kilátással a Lebanon hegyre), nagy árnyas fák nőnek benne, vannak padjai és játszótér a gyerekeknek – érdemes azonban utánanézni az utazás idejére, hogy éppen hol tart a felújítása, amit 2018 áprilisában jelentettek be.
Piknik-falatnak néhány beoreg-nek nevezett, jóízű hagymás-sajtos keverékkel töltött, szezámmaggal megszórt táskát javasolnánk, mert amellett, hogy finom, szétmorzsálódás nélkül szállítható és jól bírja a meleget. Ha a receptet olvasva bárki kedvet kapna otthon elkészíteni és a töltelékhez keresi a fehér sajtot, megelégedhet Mozzarellával is, de persze a libanoni akkawi-val vagy naboulsi-val lesz az igazi.
2. A Kadisha-völgy
Helyszín: az egyik hegyi, keresztény falu
Elemózsia: kibbech (fasírtocskák) baba ganoush-sal (libanoni padlizsánkrém)
Egy egynapos kirándulás keretében is eljuthat az ember ebbe a csodás völgybe, és még aznap vissza is térhet Bejrútba, de mivel jó három órán át kell buszozni egy irányba, talán érdemes Tripoliban éjszakázni, ha az aktuális politikai helyzet megengedi. A völgy neve (“szent”) utal azokra a világi élettől visszavonult keresztény szerzetesekre, akiknek közösségei itt élnek kolostorokban, illetve időnként elvonulva a hegy számos, nehezen megközelíthető természetes barlangjában. A falvak látogatásához illetve a hegyi túrázáshoz jól jöhet egy doboznyi előre elcsomagolt kibbeh, azaz pár búzatöretből (bulgur) és marha- kecske- vagy bárányhúsból készített, jellegzetes csúcsos hengerré formázott és kisütött krokett. Sokféle szósz jó mellé, mint például a jó sűrű, a mi erdélyi eredetű padlizsánkrémünkre nagyon hasonlító baba ganush.
3. Tyre
Helyszín: tengerpart
Elemózsia: manousheh
Libanon legdélebbi városa, Tyre büszkélkedik a legjobb tengerpartokkal, nem csoda, ha nyaranta ezrével utaznak le oda a bejrútiak is – végül is, csak 90 km a táv – , hogy a strandolás mellett megkóstolják a helyi éttermek, kifőzdék, standok tengeri finomságait. Persze látnivaló is van: egy kastély, római romok, és persze a kikötő. Aki már idáig eljött, azt biztosan beül valahova enni, hiszen a mediterrán felhangokat és a török majd a francia uralom idejéből származó ízeket mindenképpen meg kell kóstolni úgyis, hogy elénk teszik egy tányéron a terített asztalon. A partra viszont vigyünk magunkkal “libanoni pizzá”-t, azaz a legkülönbözőbb feltétekkel ízesített libanoni laposkenyeret, a manousheh-t. Nem fogjuk megbánni!
Emlékeztető: mindenképpen érdemes tájékozódni a Ramadán időszakáról, mert a vallásos muszlimok által is látogatott vendéglátóhelyek nyitva tartása ilyenkor változik!
vissza a tetejére