- 2018-12-12
- Posted by: Péter Bognár
- Szerző: Bihari Ágnes
- Kategória: Útravaló
Ahhoz, hogy más népek különleges tájaiban és/vagy kulturális csúcsteljesítményeiben gyönyörködjünk, nem kell feltétlenül a Föld túlsó oldalára utaznunk, néha elég egyetlen határt átlépnünk. Azok a különleges ortodox kolostorok, amelyek Románia észak-moldvai részén találhatók, légvonalban nincsenek túlságosan messze a magyar határtól, de az itt található több mint 100 különleges egyházi épület hangulata időben messzire röpít.
Készüljünk hát egy több évszázadot átfogó utazásra!
Aki úgy dönt, hogy egy erdélyi kirándulás alternatívájaként vagy azt kiegészítve errefelé veszi az irányt, nem fogja megbánni. Ugyan kicsit meg kell küzdeni az odajutásért, de egy UNESCO kulturális világörökség részének számító látványosságért megéri. Kocsiban ülve érzékelhető, hogy az utak helyenként még mindig nem a legjobbak, bár javultak a rendszerváltás óta. Mindenesetre Magyarországról négy keréken eljutni a moldovai-moldvai határ közelébe még mindig kalandos vállalkozásnak számít. Így aztán bárki nyugodtan dönthet úgy, hogy kihagyja a hegyek közti kanyargást (kár lenne, csodás a táj!), és repülővel érkezik Suceava, Bacau vagy Iasi városába (az utóbbi kettőnek nemzetközi reptere van).
A földrajzi nevek első hallásra lehet, hogy nem egyértelműek: Moldova, ez a Szovejtúnió felbomlása után megalakult kis ország, illetve Moldva, Románia észak-keleti tartománya a hasonló hangzás ellenére két különböző hely, bár a történelem során többször összekuszálódtak a szálak, és az elmúlt húsz évben voltak politikusok, akik a két ország határainak esetleges átrajzolását is felvetették. Ráadásul az angol nyelvű forrásokban a romániai Moldvát Moldovaként emlegetik. Na de az utazó leginkább a látványért jön, nem az elnevezések és határok tisztázása a feladata.
A kolostorok, amelyeket szerintünk tényleg nagyon is érdemes megnézni, a román-moldovai határon lévő Prut folyótól dél-nyugatra elterülő mesés szépségű területen vannak; a legszebbek pedig az észak-keleti, Ukrajnával határos részen, Dél-Bukovinában. Itt, Suceava város 60 kilométeres körzetében kis túlzással minden festői domb mögött ül egy kolostor. A sokszor kívül-belül díszített templomokban zug nem marad festetlenül, mindent elborít a sokszázéves freskófolyam – a vigasztaló menny, Mária és Krisztus és számtalan szerzetes, mártír és jámbor asszony képe borítja a falakat.
A leglátogatottabb kolostorok és templomok a következő településeken találhatók: Arbore, Humor, Moldovita, Patrauti, Probota, Suceava, Voronet és Sucevita. A legismertebb talán a Voronet Szent György kolostor, amelyet a kelet Sixtus-i kápolnájának is neveznek a templom külső falán található csodálatos freskó, az Utolsó Ítélet miatt, amelynek kék színe a legenda (és a tapasztalat) szerint soha nem halványul el. A festék összetételének titka rejtély maradt a mai napig. Ezen kívül is sok csodával találkozhatunk itt, minden kolostornak megvan a maga története, és mindegyik csodásan illeszkedik a tájba, amely további felfedezésekre, kirándulásra invitál.
Egyéb praktikus információk ITT.
vissza a tetejére