- 2018-12-12
- Posted by: Péter Bognár
- Szerző: Bihari Ágnes
- Kategória: Útravaló
Selyembrokát szárik, selyemfonallal hímzett kiegészítők, kecskegyapjú (pasmina) vállkendők, steppelt (szudzsani) falikárpitok, ezüstszálas kézimunkák, fényezett pamutvászon lakástextilek – az indiai kézműves ipar megannyi csodája. A számunkra oly sok meglepetést és szokatlan dolgot rejtő szubkontinensen az utazó – akár egy láthatatlan szálat követve- végiglátogathatja a szebbnél szebb textilek lelőhelyeit. Javaslunk 5 olyan régiót, ahol biztosan csodás kelmék várják a látogatót!
1. Gudzsrát nomád eredetű textiljei
Az indiai kontinens nyugati partján, Maharashtra és Radzsaszthán államok közé beékelődve fekvő Gudzsarát az elmúlt évekig nemigen volt az indiai körutak kiemelt célpontja. Ez változni látszik, nem kis mértékben a Kutch nevű régió virágzó kézművességének köszönhetően. Az “indiai vadnyugat”-nak is nevezett vidék látszólag egy hatalmas és sivár terület csupán, amely az év egy részében ráadásul víz alatt áll, máskor viszont porszáraz. Az itt elszórt falvakban és a Bhuj városkában azonban egykori nomád törzsek motívumkincsét továbbvivő, 16 különféle hímzéssel és sokszor tükördarabkákkal készülő csodás munkák születnek. Erős színeik a barnás-sárgás környezetben még látványosabbak. Több utazási iroda is szervez olyan, a textilművészetre kihegyezett körutakat, amelyek Gudzsrát fővárosát, Ahmedabad-ot és a kisebb falvakat is érintik.
2. Szivárványszínű szárik – Maheshwar
Az “India szívé”-nek is nevezett Madhya Pradesh állam Khargone körzetében található Maheshwar városa. Sokszor utalnak rá úgy, mint egy második Varanasi-ra, talán mert a Gangesz parti városhoz hasonlóan ez is olyan kiemelt zarándokhely, ahol Siva alakját különös tisztelet övezi. Textil-ügyben viszont arról nevezetes, hogy a 18. században itt született meg a csíkos, kockás és virágos bordűrrel díszített maheshwar-i szári. A hagyományos színekhez (vörös, barna, fekete, zöld, lila) képest mára jóval szélesebb lett a színpaletta, és a selyem mellett a pamutból is igen sokat gyártanak. Aki száriból be akar vásárolni Indiában, sok helyen válogathat (az árak az utcai piacok 150 rúpiás száriaitól a szalonok felső kategóriás 50 000 rúpiás darabjaiig mehetnek el), de Maheshwar városa a vásárláson túl is számos látnivalót kínál a látogatónak.
3. Rádzsasztán dúcnyomásos textíliái
Az Aravali-hegy által vertikálisan két részre vágott észak-nyugat-indiai államban, Rádzsasztánban sokféle textilszövési- és díszítési technikával dolgoznak, de sokak szerint az, amit tökélyre vittek, az ún. dúcnyomásos eljárás. Egy biztos, ez a reneszánszát éli, főleg amióta a modern lakberendezés felkapta és alkalmazza az itteni indiai mintákat. Aki arra jár, feltétlenül használja ki, és válogasson a gyönyörű lakástextilek között!
4. Tamil Nadu organikus pamutja
Ezt a dél-kelet-indiai államot méltán nevezik textil-aranybányának; készítenek itt mindent, ami bőr, kötött anyag, selyem vagy pamut. Leginkább mégis az organikus pamut iránt érdeklődnek azok, akik a természetes festékanyagok használatával, “szelíden” előállított anyagokat keresik. Káncsipuram és Arani városa a két központ, amit nem szabad kihagyni.
5. A bengáli muszlin
A 17.-18. században Bengál a Mogul birodalomhoz tartozott, és a világ első számú muszlinexportőre volt (a selyem és az igazgyöngy mellett). Aztán jött két olyan évszázad, amikor az angolok gyarmatpolitikájának következtében szinte megszűnt a gyártás. Ma a muszlin előállítása újra virágzik, és Nyugat-Bengáliában a Gangesz-parti Fulia (Phulia) városa a fellegvára ezeknek a csodás, kézzel szőtt hajszálvékony anyagoknak. (Bangladesi oldalon a legfontosabb muszlin-központ pedig Dakka, az ország fővárosa). Egy új muszlin sállal a nyakban egy esti séta a folyóparton biztos felejthetetlen lesz!
vissza a tetejére