- 2018-12-12
- Posted by: Péter Bognár
- Szerző: Bihari Ágnes
- Kategória: Útravaló
Egy park, egy pléd, valamennyi hideg étel és ital, ami befér a hátizsákba, és kész egy kisebb ebéd vagy uzsonna. Egy jó kis piknik egy külföldi utazás során nem csak az aktuálsi étkezést oldja meg. Annál sokkal többet adhat az utazás élményéhez. Kicsit lelassítunk, hogy több időnk legyen érzékelni a világot, amibe csöppentünk. Hat ránk a természet, talán könnyebben szóba elegyedünk a helyiekkel is, és ha jó ételeket szereztünk be, a specialitásokat is kipróbálhatjuk. Sorozatunkban sorra vesszük néhány piknikezésben jártas ország szokásait, amelyeket könnyű kipróbálni, ha éppen arra utazunk.
Ezúttal Görögországban néztünk körül, hova érdemes leülni és mit érdemes megkóstolni.
1. Athén, Nemzeti Kert
Helyszín: park
Elemózsia: keftedakia (görög húsgombóckák)
A nyitottság a kezdetektől fogva elválaszthatatlan része a görög kultúrának és életstílusnak, éppen úgy, mint a szabad levegőn tanulás, szórakozás és mindenféle társas program. Mégis, ha az utazó a nyüzsgő és klasszikus kulturális értékekben gazdag nagyvárosra, Athénre gondol, valószínűleg nem az jut először az eszébe, hogy a kimerítő városnézés után majd a város közepén egy zöld oázisban fogja leteríteni a plédjét, hogy csipegessen néhány előre csomagolt görög falatot, mialatt szabadon rohangásznak a társaságában levő gyerekek a fűben. Pedig az Athéni Nemzeti Kert igazán központi helyen található, a Parlament illetve a Syntagma metróállomás közvetlen közelében. 520 (!) növényfajnak ad otthont ez a 24 hektáros terület, amelybe beleszámítják a Zappeion Hall Kertet is. Bár ez hivatalosan különálló egység, a gyakorlatban a Nemzeti Kert meghosszabbított részének tekinthető. Ekkora oázisban – ahol a növények száma 50 000 körül jár – nem csoda, ha ráadásul még hat tó is található. A sok őshonos fa (Judás-, oleánder- és karob) és az import útján idekerült évszázados óriások (magyaltölgyek, ciprusok, datolyafák) árnyékában számos madárfaj is él itt.
Az ismeretszerzésről azalatt sem kell lemondani, amíg az ember a zöld lombok alatt pihen: megbújik itt egy botanikai múzeum, megtekinthetők egy pár évtizede kiásott római villa padlójának romjai; van egy tágas gyerekkönyvtár, több szobor és emlékmű, valamint egy népszerű napóra (a főbejáratnál) és egy állatkert is. Aki pedig inkább széken ülve falatozna, az felkeresheti az Irodou Attikou út felőli bejárat közelében a kávéházat, ami kellemes, zöld színű retro-asztalokkal és inni-ennivalóval hívogat.
Tény, hogy a modern urbanizáció nem volt kegyes Athénhoz, de bár sok a betonház és a városi úthálózat sem a legszerencsésebben tervezett, ez a nagyméretű oázis kétségtelenül a város javára írható. Az utókor hálája Amália királynőt illeti, mert a 19 század első felében az ő dédelgetett “projektje” volt a park megalapítása, és később is személyesen vett részt a növények gondozásában.
És hogy mit falatozzon? Javaslatunk a görögök csodafegyvere, a fűszeres húsgombóc! Mivel a keftedakia a görög társasági összejövetelek szinte elmaradhatatlan finger-food-ja – a mérete pont egy falatnyi, vagy szájmérettől függően maximum kettő – , ezért többféle fűszerezése is ismert. Az ízesítés kérdése nagyjából két frontra, a mentás, illetve a fahéjas fűszerezésű falatok híveire osztja a készítőket. Az alapanyag darált marha- és sertéshús (esetleg bárány). A bőségesen adagolt friss fűszerek, valamint a kísérőnek kínált fűszeres joghurt kiváló piknik-falattá avatja a receptet.
2. Szantorini
Helyszín: sziklás tengerpart
Elemózsia: szpanakopitta (spenótos pite) feta sajttal
Kiadós mozgás után minden falat jobban esik. Hát még akkor, ha a környezet olyan egyedülálló, mint amit a természet egy nagy erejű vulkanikus robbanás következtében hozott létre Santorinin. Az azóta vízzel feltöltődött üreg, az ún. kaldera csodás látványt nyújt magasról, de érdemes közelebbről is megnézni. Ehhez remek ötletnek tűnik egy vízen sikló testen állva evezni a különös öbölben. Egy ilyen program jó erőnlétet kíván, és sok energiát felemészt, ezért utána különösen jól fog esni egy piknik. Ha helyszínnek a tengerpartot választja a látogató, Megalochori vagy Akrotiri falvak környékét keresse, ahol a sziklás partról különösen szép a kilátás; igaz, ez a terület kissé szeles is tud lenni. De nem mindegy, mikor ülünk le falatozni; a tűző Nappal itt nagyon kell vigyázni. Forró időszakban érdemes késő délutánra időzíteni a kiruccanást.
Mediterrán éghajlaton óvatosabban kell bánni a gyorsan romló élelmiszerekkel is, de azért semmiképp sincs az utazó szárazkosztra ítélve. Frissen sütött, apró halakat sok helyen kínálnak, de ha hosszabb útra vinnénk magunkkal uzsonnát, akkor valamilyen zöldséges falat egészségügyi szempontból biztonságosabbnak tűnik. A rétestésztával készülő hagymás-fokhagymás-spenótos pite jó választás: igazi görög specialitás, ráadásul remekül csúszik rá a híres gyantás bor, a Retsina.
3. Halkidiki
Helyszín: erdő
Elemózsia: dolmadesz (töltött szőlőlevél)
Görögország északi régiója is számos csodás desztinációval várja az utazót. Halkidiki Thesszaloniki várostól délre található, és három, ujjként a tengerbe nyúló félszigetből áll. Legfontosabb városa Polygyros, de nem ez az igazi úti cél. A természet aromás illatú fenyőerdőkkel, kismotorral bejárható ösvényekkel, eldugott öblökkel várja a kalandra vágyókat. A keskeny félszigetek népszerűsége az elmúlt két évtizedben sokat nőtt, de azért még mindig nem fut bele tömegekbe a látogató. Híres az itt termelt fenyő-méz (a “cipuro”), a Holomontas-hegyen szedett gomba és az ott termő burgonya is, na meg persze a fantasztikus sötétlila olajbogyó, a kalamata.
Motoros kirándulásokra érdemes egy dobozkában dolmadeszt vinni, az biztos nem romlik meg – na nem azért, mintha nem készítenék a tölteléket hússal is, inkább azért, mert egyszerűen nem lehet abbahagyni, hamar elfogy 🙂
vissza a tetejére